Objevujte

Potěšení pro všechny smysly

Potřebujete tipy, jak ozvláštnit vaši akci / konferenci / teambuilding? Díky doprovodnému poznávacímu programu! Přinášíme pár tipů na to, co dělat v Ostravě a našem regionu. Možností je mnoho, záleží na časových možnostech programu a vaší oblasti zájmu.

Dědictví a tradice

Historie regionu sahá do dávné minulosti. Nejstarší osídlení je doloženo ve Štramberku v jeskyni Šipka, kde pravěcí lidé našli útočiště již před 32 000 lety. O pár tisíc let později na ostravském vrchu Landek pak místní lovci mamutů vytesali vzácnou sošku Landecké Venuše. Ve středověku územím vedla Jantarová stezka spojující jižní a severní Evropu, města se opevňovala, kopce zdobily majestátní a nedobytné hrady. Tvář regionu se změnila s objevením černého uhlí v 18. století. Ostrava se díky uhlí stala významným průmyslovým městem a vyrostla do dnešní podoby.

Naše dědictví je silně spjato s významnými osobnostmi, které v kraji působily. A že jich je! Zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud, učitel a spisovatel Jan Amos Komenský, biolog a zakladatel genetiky Johann Gregor Mendel. Nebo třeba i hudební skladatel Leoš Janáček, ochránkyně zvířat Joy Adamsonová či tenisová legenda Ivan Lendl.  Nezapomeňme také na vlivné architekty 19. a 20. století jako byli Leopold Bauer a Josef Olbrich. Ti všichni a mnoho dalších u nás zanechali své stopy, po kterých se dnes můžete vydat.

Architektura

Hrady a zámky

Naše hrady a zámky pamatují několik století. Pravda, z některých z nich se dochovala už jen obvodová zdiva, na kráse jim to ovšem neubývá. Zřícenina hradu Hukvaldy ze 13. století patří k největším zříceninám u nás; na hradě Sovinci se zase pravidelně pořádají středověké slavnosti. Na zámku v Hradci nad Moravicí koncertovali Beethoven i Liszt; zámek v Raduni je jako stvořený pro toulky v zámeckém parku. Další hrady a zámky →.

Technické památky

K nejnavštěvovanějším technických památkám patří Dolní Vítkovice, industriální komplex v srdci Ostravy a dva bývalé doly – Důl Michal, který detailně představuje hornické řemeslo, a Landek Park s podzemní expozicí. Dalším lákadlem je unikátní komplex obranných pevností v Darkovičkách. I Jeseníky jsou na technické památky bohaté. Třemešná láká na úzkokolejnou dráhu s parním vláčkem, přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně je dechberoucí výtvor naší doby. Více o technických památkách →.

Lidová a církevní architektura

Pokud zatoužíte cestovat časem zpět a podívat se, jak se kdysi žilo na vesnicích, zamiřte do skanzenu lidových tradic v Bolaticích nebo obdivujte lidovou architekturu v Lipině na Opavsku. Kousek dále, v Rožnově pod Radhoštěm, se nachází Valašské muzeum v přírodě, takzvané živé muzeum s množstvím akcí v průběhu celého roku. Lidovými motivy se nechal inspirovat také architekt Dušan Jurkovič, autor několika pozoruhodných dřevěných staveb v našem regionu (např. Jurkovičova rozhledna v Rožnově, útulny Libušín a Maměnka na Pustevnách). K regionu neodmyslitelně patří také církevní architektura. Putování po církevních památkách nově v průvodci.

Městská architektura

Dvoumetroví kovoví ptáci pomalu otáčejí hlavu a po setmění jim svítí oči. Toto není scéna z béčkového hororu, ale realita. Sochy ptáků na Ptačím vrchu v Opavě jsou dílem sochaře Kurta Gebauera a velkou místní atrakcí. I v Ostravě se můžete vydat za příběhy ostravských soch, speciální mapa ostravské architektury seznámí s architektonickými skvosty, ve Fulneku zase pochopíte, proč se městu přezdívá barokní perla Moravy. Více zde.

Muzea, galerie

Naše muzea zvou k objevování historie, budoucnosti, známých rodáků a rodaček a produktů, které změnily svět. Technické muzeum Tatra v Kopřivnici je přehlídkou fenomenálních vozů této automobilky; Nový Jičín alias město klobouků zve do expozice klobouků nejrůznějších tvarů a barev. Nejstarší muzeum v Česku, Slezské zemské muzeum, najdete v Opavě a Galerie výtvarného umění v Ostravě se řadí mezi pět nejlepších v celé zemi.

Ani věda není tomuto regionu cizí. V Ostravě se nachází Malý a Velký svět techniky, kde díky interaktivním exponátům zažijete vědu na vlastní kůži, a planetárium, odkud můžete pozorovat vzdálené světy. Více muzeí a galerií →.

Dokonalý odpočinek

Lázeňské resorty s nádechem historie, ale také moderně zařízená wellness. Moravskoslezský kraj nabízí zařízení nejvyšší kvality, ale také koupaliště nebo přírodní koupaní. Prostě potěšení pro všechny smysly.

Lázeňství má v Česku dlouholetou tradici a těší se celosvětovému věhlasu. Lázně Karlova Studánka uprostřed malebných Jeseníků má hned dvě NEJ: nejvýše položené lázně a nejčistší vzduch v Česku. Sanatoria Klimkovice, 10 km od Ostravy, a Lázně Darkov s první zmínkou o léčivé vodě ze 13. století využívají k léčbě jodobromovou solanku, přírodní léčivý zdroj s vysokým obsahem jódu. Unikátní léčebné metody nabízí Rehabilitační centrum Čeladná se svou terapií tmou a metodou celotělové chladové léčby zvanou polarium, při které vás zmrazí až na -160 °C! K české kultuře neodmyslitelně patří také pivo. To se nicméně nemusí jen pít; u nás se v něm totiž můžete i koupat! Oblíbené pivní lázně nadchnou nejenom milovníky piva, ale díky svým blahodárným účinkům si je zamilují i abstinenti.

Více o lázních a wellness →.

Gastronomie

V Moravskoslezském kraji je mnoho míst, kde máte možnost vyzkoušet českou kuchyni včetně regionálních pokrmů. Víte, co je to šimlena, jidáše nebo stryky? Máte tušení, proč se štramberské uši jmenují zrovna štramberské uši? Pokud se bojíte zeptat, jazyk vám rozváže hornická vlajka, nápoj horníků ze Zelené a Fernetu. Gurmeti určitě ocení tradiční zimní kulinářskou akci Grand Restaurant Festival s ochutnávkami vysoké gastronomie těch nejlepších šéfkuchařů v kraji. Kde se dobře najíst a napít →.

A také samozřejmě pivo, o kterém již byla řeč. Kromě toho, že se v regionu vyrábí hned dvě piva známá i za hranicemi, Ostravar a Radegast, nachází se zde také řada minipivovarů (jejich přehled →). Spojte příjemné s užitečným a prozkoumejte místní pivovárky na kole či pěšky díky beskydské pivní stezce. Určitě si také udělejte čas na Svatováclavské slavnosti (vždy na svatého Václava v Zámku Zábřeh) s degustační přehlídkou několika desítek minipivovarů.

Kontaktujte nás pro více informací s přípravou vhodného incentivního programu.